Cechy charakterystyczne antyku

Antyk uznawany jest za klasycyzm. Wszelkie dzieła pisarzy filozofów i artystów uznawane są za wyjątkowe dzieła, dzięki którym rozwinęła się kulturą i sztuka kolejnych epok. Poniżej znajduje się kilka cech charakterystycznych antyku.

1. Starożytni artyści bardzo cenili sobie harmonię, symetrię oraz proporcje. Szczególnie dobrze widać to w architekturze, gdzie każdy element budynku jest przemyślany i umiejscowiony w perfekcyjny sposób. Drzwi główne są na środku, a z obu stron balustrady i okna są w i takiej samej liczbie i rozmieszczeniu.2. W antyku niezwykle ważny był umiar i cnota. Filozofowie wręcz odsuwali od siebie dobra doczesne, aby osiągnąć duchowy rozwój.
3. Męstwo i siła to były cechy pożądane przez wielu. Stąd też wywodzą się igrzyska olimpijskie. Młodzi silni mężczyźni, prezentowali swoje męstwo, siłę i hart ducha. Co więcej chętnie wyruszyli na wojnę. Wojna była czymś świętym, a śmierć w obronie ojczyzny czymś wyjątkowym i cenionym.
4. W starożytności ceniono sobie również szczęście i szukano sposobów na osiągnięcie tego szczęścia. Niekiedy sposoby te były dość kontrowersyjne i od tego szczęścia odbywały. Jednak wiara w osiągnięcie szczęścia skłaniała ludzi do wielu poświęceń.

Cechy charakterystyczne antyku
Przewiń na górę