Land art – sztuka Ziemi

Land Art

Jest to ruch w sztuce zainicjowany około 1965 roku. Jeden z młodszych wątków tematycznych w procesie rozwoju sztuki konceptualnej. Tematem, którym posługuje się w twórczości artysta, jest środowisko naturalne lub (rzadziej) przemysłowo zagospodarowane. Intencje tego rodzaju sztuki bywają różne: niekiedy jest to interwencja w obojętność natury lub przeciwstawianie się jej, innym razem to protest wobec środowiska wielkomiejskiego lub zaprzeczanie komercjalizacji życia.

Należy wiedzieć, że nierzadko działania artystyczne prowadzone są na słabo zaludnionych obszarach, na przykład słynne „opakowanie wąwozu” w stanie Kolorado w USA (1972 rok) stworzone przez Christo czy „podwójny negatyw” M. Heizera (1969 rok), cięty w ziemi na płaskowyżu Nevada. Sztukę tę charakteryzuje także rozległość skali, na przykład „spirala grobla” R. Smithsona (1970 rok) na Wielkim Jeziorze Słonym w stanie Utah.

Warto wiedzieć, że inni artyści związani z land art to: J. Dibbets, R. Morris, D. Oppenheim. Warto dodać, że land art jest najczęściej dokumentowany fotograficznie lub na taśmie filmowej.

Land art – sztuka Ziemi
Przewiń na górę