Wpływ pandemii na sztukę współczesną

pandemia

Sztuka współczesna jest zjawiskiem bardzo różnorodnym, łączącym w sobie „nurty sztuki awangardowej, nowoczesnej, tradycyjnej, użytkowej i opartej na specyfice nowych mediów”. W taki sposób opisuje ją dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej (CSW), krytyk i historyk sztuki, Piotr Bernatowicz. Jednak pandemia narzuciła światu, w tym środowisku kultury, nieco inną narrację.

Obecna sytuacja związana z szerzeniem się koronawirusa zmusiła świat do podjęcia radykalnych kroków. Ograniczenia związane z wychodzeniem z domów i przemieszczaniem się w przestrzeni publicznej zmusiły wielu ludzi do przeniesienia swoich codziennych obowiązków do sfery Internetu. Również instytucje kulturowe musiały przenieść swoją działalność do wirtualnego świata.

Jeżeli chodzi o sztukę współczesną i kulturę w czasach pandemii to z jednej strony odpowiada na obecny problem (np. w mediach społecznościowych powstają amatorskie utwory związane z tematem koronawirusa), a z drugiej strony nostalgicznie spogląda wstecz, przypominając o swobodach jakimi mogliśmy się cieszyć i uświadamiając nam jak dużą wartość miały w naszej codzienności (np. poprzez udostępnianie w Internecie wielu artystycznych fotografii z podróży odbytych przed zamknięciem granic).

Wpływ pandemii na sztukę współczesną
Przewiń na górę